| 1. |
Calculate the refractive index of the material of a glass slab. Giventhat the speed of light through the glass slab is 2 x 10 ki 8 m/s and inair is 3 x 10 ki power 8 m/s. |
|
Answer» tion:Given Calculate the refractive index of the MATERIAL of a glass slab. Given that the speed of LIGHT through the glass slab is 2 x 10 KI 8 m/s and in air is 3 x 10 ki power 8 m/s Given speed of light through glass slab is 2 x 10^8 m / s Speed of light in air is 3 x 10^8 m/s We need to find the refractive index of a glass slab. We know that refractive index μ = Speed in air / speed in MEDIUM = 3 x 10^8 / 3 x 10^8 = 3/2 = 1.5 So the refractive index of the material of the glass slab is 1.5 Reference link will bebrainly.in/question/15760879 |
|