1.

Calculate the quantity of heat required to raise the temperature of 5kg iron from 20C to 70C. Specific heat capacity of iron is 452 J/kg the answer is = 113

Answer» TION:Mass (m) = 5gmT1 = 25 + 273 = 298kT2 =75°c+273 = 348kc = 0.45 j/gm q =? c = q/ mdtdt = 348 - 298 = 50q =c* m* dtq= 0.45j/gm * 5gm * 50k112.5 j anshope I can help you


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions