1.

Calculate the power factor of a coil having resistance of 24 ohm draws the current of 5 A at 240V/50Hz AC supply. ​

Answer» OS 0.5Explanation:we know that Z=V/I =240/5 =48 ohmstherefore PF cos(PHI) =R/Z =24/48 =0.5


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions