Saved Bookmarks
| 1. |
Calculate the momentum of the following: (a) an elephant of mass 2000 kg moving at 5 m/s(b) a bullet of mass 0.02 kg moving at 400 m/s |
|
Answer» A) 10000 kgm/sB) 8 kgm/sExplanation:A) GIVEN, MASS = 2000 kg Velocity = 5 m/s Momentum = mass × velocity M = 2000 × 5 M = 10000 kg m/s B) Mass of BULLET =0.02 kgVelocity =400 m/sMomentum =0.02×400=8 kg.m/s |
|