1.

calculate the maximm displacement of the sound wave in air whose frequency is 3.4khz and having the maximum pressure of 2.0pa

Answer»

imum DISPLACEMENT of the sound wave  is 2.2 x 10^-7 mA is the maximum displacementPmax is the maximum Pressure, PMAX = 2.0paf is the frequency, F = 3.4khzd is the density of air, d = 1.22 Kg/m^3V is the velocity of sound in air, V= 346m/sTherefore the maximum displacement is GIVEN by, A =



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions