1.

Calculate the force required to move a train of 2000 quintal up on an incline plane of 1 in 50 with an acceleration of 2 ms-2 . The force of friction per quintal is 0.5 N.

Answer»

Force of friction = 0.5 N per quintal 

f = 0.5 x 2000 = 1000 N 

m = 2000 quintals = 2000 x 100 kg 

sin θ = \(\frac{1}{50}\) , a – 2 m/s2 

In moving up an inclined plane, force required against gravity 

mg sin θ = 39200 N 

And force required to produce acceleration = ma

= 2000 x 100 x 2 = 40,0000 N 

Total force required = 1000 + 39,200 + 40,0000 = 

440200 N.



Discussion

No Comment Found