1.

calculate the angular speed of second hand of a clock .If radius of second hands of a clock .If radius of second hand is 2cm, also calculate linear speed​

Answer»

speed of SECOND's handω= REVOLUTION TIME(in SEC)2π Revolution time of second's HAND =1rev/min=1rev/60sec⇒ω= 60sec2π So the speed of tip of the hand is given by⇒v=rω=2cm× 60sec2π ≃ 0.21cm/sec



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions