1.

Calculate the amount that will be in the bank after 5 years if R4000 was invested at 7% .p.a . Simple Interest .step by step

Answer» SI = P×T×R/100

P= 4000
R= 7%
T= 5 yrs

SI= 4000×7×5/100
SI=1400
Hope it HELPS


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions