1.

Calculate potential energy of a stone weighing 4.5 kg place at a height of 2 m

Answer»

90JExplanation:We KNOW,given,m= 4.5 KGH = 2mg = 10 m/s²Subsituting the values,PE = 4.5 X 2 x 10 = 90 JHence, the potential energy is 90 J



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions