Saved Bookmarks
| 1. |
Calculate Net Profit ratio from the following:Sales = ₹ 3,80,000Cost of goods sold = ₹ 2,60,000Indirect expense = ₹ 60,000 |
|
Answer» Sales = ₹ 3,80,000 Less: Cost of goods sold = ₹ 2,60,000 Gross profit = ₹ 1,20,000 Less: Indirect expense = ₹ 60,000 Net profit = ₹ 60,000 Net profit ratio = \(\frac{Net\,profit}{Sales}\times100\) = \(\frac{60,000}{3,80,000}\times100\) = 15.79% |
|