1.

Calculate Kinetic energy of body of mass 4kg having linear momentum 3kgm/s. Derive Work Energy theorem.​

Answer»

mark me as BRAINLIEST ANSWER EXPLANATION:GIVEN :    m=4 KG        p=6 NsKinetic energy     K=2mp2∴    K=2×462=4.5 J



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions