1.

Calculate △Go for the following reaction: CO(g)+(12)O2(g)→CO2(g);△Ho=−282.84 kJ/mol Given, SoCO2=213.8 JK−1mol−1, SoCO(g)=197.9 JK−1mol−1,SoO2=205.0 JK−1mol−1

Answer»

Calculate △Go for the following reaction:
CO(g)+(12)O2(g)→CO2(g);△Ho=−282.84 kJ/mol
Given,
SoCO2=213.8 JK−1mol−1, SoCO(g)=197.9 JK−1mol−1,SoO2=205.0 JK−1mol−1



Discussion

No Comment Found