1.

Calculate electric energy consumed when 3 bulbs of 100 W, 2 fans of 60 W, television of 100 W is used 6 hours daily in the month of 30 days. If electric energy cost ₹ 3 per unit, calculate complete expenditure for that month.

Answer»

time = 6 x 30 hr =180 hrtotal POWER = 3×100+ 2×60+100 W = 520 wENERGY=power x timeEnergy= 520 x 180 = 93600 w hor 93.6 kWhcost = 93.6 x 3 = 280.8 ₹Hope it helps :)



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions