1.

Calculate concentration of each ion , when 25.3g of Na2Co3 is dissolved in 100 ml of solution​

Answer»

Answer:

NUMBER of moles of NA  

2

​

CO  

3

​

=  

106

25.3

​

=0.239 moles

Molarity of SOLUTION=  

0.25

0.239

​

=0.956mol/litre

Na  

2

​

CO  

3

​

⟶2Na  

+

+CO  

3

2−

​

 

∴ CONCENTRATION of CO  

3

2−

​

=0.956M

Concentration of Na  

+

=2×0.956=1.912M



Discussion

No Comment Found