1.

C.P. when (i) S.P. = Rs 530, gain = 6%ii) SP. = Rs 690, Loss = 2 %.Find(2

Answer»

SP = (100 + Gain%)/100 * C.P.530 = 100 + 6/100 * C.P.924 = 106/100 * C.PC.P = 924 * 100/106C.P = 871. 69.



Discussion

No Comment Found