1.

(c) An object of mass 8 kg is at a certain height above the ground. If the potential energy of the object is 560 J. Find the height at which object is with respect to ground. (g = 10m/s2).

Answer»

Mass of OBJECT (m) = 8 kgPotential Energy (P.E) = 560 J____________________To Find :Height above the ground ____________________Solution :We have formula for POTENTIAL Energy :



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions