| 1. |
(C) 2183.The perimeter of a right angled triangle is 72 cm and its area is 216 cm2. Find the sum of thelengths of its perpendicular sides (in cm)(A) 36(C) 42(B) 32(D) 50 |
|
Answer» Let the two perpendicular sides be x and y. xy/2 = 216, or xy = 432 …(1) The hypotenuse = (x^2+y^2)^0.5. The perimeter 72 = x + y + (x^2+y^2)^0.5, or (x^2+y^2)^0.5 = 72 -x-y. Squaring both sides x^2+y^2 = (72 -x-y)^2 = 5184 + x^2 + y^2 - 144x - 144y + 2xy, or 5184 - 144x - 144y + 2xy = 0 …(2). Put xy = 432 from (1) on (2) to get 5184 - 144x - 144y + 2*432 = 0, or 6048 - 144x - 144y = 0 42 - x - y = 0 Therefore, the sum of the lengths of perpendicular sides = 42 cm. Check: x + y = 42. Or y = 42-x xy/2 = 216 (42-x)x = 432, or x^2 - 42x + 432 = 0 (x-24)(x-18) = 0 Hence the two perpendicular sides are 24 cm and 18 cm,and the hypotenuse = (24^2+18^2)^0.5=(576+324)^0.5 = 900^0.5 = 30 cm. Like my answer if you find it useful! |
|