1.

By selling an electric iron for Rs. 5409 a shopkeeper gains 8%. Find its cost price.I need step by step solution,take your time​

Answer»

Step-by-step EXPLANATION:

LET the COST price be X

So, 108% of X will be 5409

100/108*x=5409

x=5409*100/108

x=5008.3333

so cost price is Rs.5008.3333



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions