1.

By selling a toy for Rs 25, a man gains 25%Find the C.P. of the toy.

Answer»

SP = 25Gain% = 25

let CP be x

So, we have equation,

x + 25% of x = 25

x + 25/100 × x = 25

x + x/4 = 25

5x/4 = 25

x = 100/5

x = 20

So, cost price is Rs 20



Discussion

No Comment Found