Saved Bookmarks
| 1. |
By selling a flower vase for600, a shopkeeper gains 15%. Find its cost price. |
|
Answer» So 115 = (100+15) percentage = 600now we have to tell the100 percentage so if 115 percentage = 6001 percentage = 600/115now 100 percentage= 600/115*100521.73 |
|