1.

B С. . The acceleration of a motor car is 8 m/s? If the diameter of its wheel be 2 metre, its angular acceleration will be A. 8 m/s? B. 8 radian's C. 16 m/s? .D. 16 radian/s? 33​

Answer» HEY the ANSWER is 8 radianV=8m/sr=1mt=1swe know that W=v/rso w= (8m/s) / 1m=8 snow angular acceleration =w/tso (8s) /(1S) HENCE answer will he 8 radianExplanation:plz mark me as brainliest


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions