1.

at a ㎜te of 6 Pens feo Rs 1 pind 'n e profit-

Answer»

Cost price of 9 pens = Rs 10

Selling price of 6 pens = Rs 7

Then selling price of 9 pensSP = 7*9/6 = 21/2 = 10.5

Therefore, Profit %= [(10.5 - 10)/10]×100= .5*10= 5%



Discussion

No Comment Found