1.

Ashopkeeper buys 5 fans for? 4,050. He spends? 50 on the transportation He sells them at a gain of 15%.Find the selling price of a fan.

Answer»

Firstly, 4050+50=4100Then find 15%of 410015/100*4100=615Then add 615 to 4100 to find the selling price,4100+615=4715. The selling price is Rs. 4715



Discussion

No Comment Found