1.

As the velocity of light increases, the refractive index of the medium decreases. Light enters from air to water having refractive index 4/3. Find the speed of light in water. The speed of light in vacuum is 3 x108 ​

Answer»

nw=34=vwc=43×108×3=2.25×108m/sAnswered By MAHIR ASEF



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions