1.

Apples are sold at ₹ [48(4/5)] per kg. What is the cost of [3(3/4)] kg of apples?

Answer»

From the question,

The cost of 1 kg of apples = [48(4/5)] = (244/5)

Therefore, the cost of [3(3/4)] kg of apples = (15/4)

Then,

= (244/5) × (15/4)

= (244 × 15) / (5 × 4)

On simplifying we get,

= (61 × 3) / (1 × 1)

= ₹ 183

Hence, the cost of [3(3/4)] kg is ₹ 183



Discussion

No Comment Found