Saved Bookmarks
| 1. |
Answer this question fast.... |
|
Answer» Explanation: avg speed = total distance / total time taken. distance = speed × time distance = 16 × 2 = 32 km similarly, distance = 24×3 = 72 km total distance = 32 + 72 km = 104 km total time = 5 hrs avg speed = 104/5 20.8 m/ s HOPE IT HELPS YOU....... |
|