1.

Answer the following questions.i. A train travels at average v km per hour. It is going from Bilaspur to Bhopal. After travelling 5 hour Bhopal is still 47 km. What is the distance from Bilaspur to Bhopal?ii. Check for proportion. 2 hour : 40min :: 3 km : 240 m

Answer»

Answer:

answer 1= TRAIN TRAVELS per hour= v km

no of hour travel = 5 hour

total km to BILASPUR bhopal = 5v+47 km

answer 2= 1 hour = 60 minutes.

2 hour = 2×60=120 min = 120/40= 3/1=3 .

1 km= 1000 m .

3 km = 3×1000 m = 3000 m .

3000/240= 12.5 .

so 3/1 &12.5/1 are not in proportion

Step-by-step explanation:

If This Answer Helped You Please Mark Me As Brainliest



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions