1.

Anjali bought scents that cost Rs. 500 and ornaments that cost Rs. 800/-from a shop. The sale tax on scent is 16% and that on ornaments is 8% howmuch amount did Anjali in total pay to the shopkeeper.​

Answer»

Total amount of scents=500+(500×16/100)

=500+(5×16)

=500+80=₹580

total amount of ornaments=800+(800×8÷100)

=800+(8×8)

=800+64=₹864

So,amount did ANJALI PAY in total the shopkeeper= 580+864=₹1444

Hope it HELPS you!



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions