Saved Bookmarks
| 1. |
An oscillator consists of a block attached to a spring(k = 400 N/m). At some time t, the position(measured from the system's equilibrium location),velocity and acceleration of the block are x = 0.100m, v = -15.0 m/s, and a = -90 m/s2. The amplitude ofthe motion and the mass of the block are(a) 0.2 m, 0.84kg (b) 0.3 m, 0.76 kg(c) 0.4 m, 0.54 kg (d) 0.5 m, 0.44 kg[AMU (Med.) - 2013] |
|
Answer» Balance of the answer is unavailable DUE to some TECHNICAL errors please come back LATER and cooperate with us.#BrainlyOfficial |
|