1.

An old book was bought for Rs 1520 and sold for 1444. Find the loss per cent

Answer»

Loss = CP - SP

Loss = 1520 - 1444


Loss = 76





Loss % = ( 65 × 100 ) / 1520

Loss % = 650/152 %


.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions