1.

An object weighing 400N on the surface of earth. At what height from the surface of earth it's weight will become 100N?

Answer»

5.16 x 10^6 m = 5160000 m EXPLANATION: Let x metres be that height from the SURFACE Weight on the surface = 400N=> mass of the object = 40 kg ( TAKING g = 10 m/s^2 at the surface) 100 = GMm/x^2=> x^2 = 6.67 x 10^-11 x 10^24 x 40 /100=> x^2 = 6.67 x 10^12 x 4=> x^2 = 26.68 x 10^12=> x = root of 26.68 x 10^12=> x = 5.16 x 10^6 m. (APPROX.)



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions