1.

An object of mass 6 kg covers a distance of 100 m from it's position of rest in 5 sec.Find force acting on it.

Answer»

-Distance=100mTime=5sFind velocityNowinitial velocity=u=0m/sFinal velocity=v=20m/sTime=t=5sMass=m=6kgWe KNOW



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions