1.

An object of mass 5kg is moving at a constant velocity of 15m/s, calculate it's kinetic energy

Answer» TION:KINETIC energy=1/2mv^2 = 1/2 × 5× 15×15 = 562.5 JOULES


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions