1.

An object of mass 5 kg is moving with a velocity of 10 ms-1 . A force is applied so that in 15 s, it attains a velocity of 25 ms-1 . What is the force applied on the object?

Answer»

Mass (m) = 5 kg ; Initial velocity (u) = 10 m/s.; Time (t) = 15 s 

Final velocity (v) = 25 m/s. 

Acceleration a = \(\frac{v\,-\,u}{t}=\frac{25\,-\,10}{15}=\frac{15}{15}=1\,m/s^2.\)

Force applied on the object F = ma = 5 × 1=5 N.



Discussion

No Comment Found