1.

, an object of height 7 cm is kept at a distance of 25 centimetre in the front of a concave mirror the focal length of the mirror is 15 CM at what distance should be the mirror should a screen be kept to get as a clear image what will be the size and nature of the image

Answer»

Given:Object distance = 25 cmFocal length = 15 cmObject height = 7 cmTo find:Object distance , size and NATURE of image.Calculation:Applying Mirror Formula :So image distance = 37.5 cmSince the sign of the image distance is negative , we can SAY that the image is real ( as it ia formed before the mirror)Now , Since sign of magnification is negative , we can say that the image is INVERTED .Now , image size :So image is also magnified and enlarged.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions