1.

An object is placed at a distance of 10 cm on the principal axis of a convex lens whose focal length is less than 10cm ,then the image of it . observed at a distance of 30cm from the lens.find the nature and magnification of the image

Answer»

Distance = 10cm VIRTUAL image = Distance /FOCAL length = 10cm/10cm =1Explanation:distance +PONT = focal length * LENS



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions