Saved Bookmarks
| 1. |
An express train travel 345/2km 5/2hours Find the speed of the train in m/s |
|
Answer» Answer: 19.1667 Step-by-step EXPLANATION: Distance=345/2 KM TIME Taken=5/2 h Speed=69 km PER hour Conversion=69=19.1667 m/s |
|