1.

An empty meteorological balloon weighs 80 N. It is filled with 10 cubic metres of hydrogen. How much maximum contents the balloon can lift besides its own weight? The density of hydrogen is 0.09 kgm and the density of air is 1.3 kgm. -3​

Answer» EXPLANATION:Mass of HYDROGEN = P X V = .15 x 0.09= 1.35 kgTotal mass = mass of H+ Balloon= 1.35 + 7.15= 8.50 kgMass of hydrogen = Balloon + floatingequipment 1.35 +7.15 + 8.50 m Mass of displaced = 15 x 1.3 = 19.5 kg So 8.5 + x = 19.5x = 11 kg..


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions