Saved Bookmarks
| 1. |
An elevator descends into a mine shaft at the rate of 9 m per minute.If the descent starts from 20 m above the ground level,how long will it take to reach -250m? |
|
Answer» TOTAL distance = 250+20 (20 m above the ground and 250 below) = 270 Speed = 9 m/p T = d/s, = 270/9 = 30 MINUTES |
|