1.

an electric bulb draws a current of 0.2A when the voltage is 220V.calculate the amount of electric charge in 1hr

Answer»

720cExplanation:As Q = I × tAs Q = I × t :. Q = 0.2 A × 1 hourAs Q = I × t :. Q = 0.2 A × 1 hour = 0.2 A × 3600 SAS Q = I × t :. Q = 0.2 A × 1 hour = 0.2 A × 3600 s = 720 C.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions