1.

An article is sold at 20% profit. If its costprice is increased by rs 50 and at thesame time if its selling price is alsoincreased by Rs 30, the percentage ofprofit decreases by 10/3%, then the costprice is(1) Rs 852(3)Rs 851(2) Rs 850(4) Rs 853

Answer»

SOLUTION:CASE ILet initial cost price be x Rs.Profit = 20/100 * x = x/5So selling price = x + x/5 = 6x/5

CASE IICost price = x + 50Selling Price = 6x/5 + 30Profit = (6x/5 + 30) - (x + 50) = x/5 -20Profit Percentage = (x/5 - 20) / (x + 50) * 100But in according to the question profit percentage = 20 - 10/3 = 50/3 %So (x/5 - 20) / (x + 50) * 100 = 50/3∴ (x/5 - 20) / (x + 50) = 1/6∴ 6x/5 - 120 = x + 50∴ x/5 = 170∴ x = 850So original cost price = Rs 850



Discussion

No Comment Found