1.

An article is bought for rs.675 and sold for rs.900 find the gain percent

Answer» COST price— RS 675
Sale price—-rs 900
Gain— 900-675=225

Gain%= 225/675*100
=33.33%


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions