1.

An ant is walk 7 cm in 2 seconds then how much time it take 60 cm

Answer»

Hye

=================================

An ANT is walking  7 cm in 2 seconds

so ,

2 seconds = 7cm

now we have to find how MANY seconds it will go 60 cm

=> 60 / 7 = 8 . 571...

=>LET US round off

=>8.57

=>now ,

=>8.57 *2  = 17.14 seconds

=============================

hope it helps u...............



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions