1.

an almirah of market price for rupees 4000 is sold for rupees 3700 after allowing discount. find the rate of discount

Answer»

Marked Price = Rs 4000


SELLING Price = 3700


Discount = Marked Price - Selling Price


=> Discount = 4000 - 3700 = 300


Hence Discount = Rs 300


Discount % = Discount / Marked Price * 100 %


=> Discount % = 300 / 4000 * 100


=> Discount % = 30000 / 4000 = 30 / 4 = 7.5 %


Hence Discount PERCENT = 7.5 %



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions