1.

an aeroplane covers a distance of 120 km and 90s to cover a runaway while taking off Find the average speed

Answer»

tion:90s in hours1hr=3600s1s=1/3600hr90s=1/3600*9090s=90/360090s=1/4090s=0.025hrspeed=distance/time =120/0.025 =4800km/hr



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions