Saved Bookmarks
| 1. |
Amount at the end of 1st year = {(8000 + 400) = 20408400*5*1 )= 3420Interest for 2nd year = 100Amount at the end of 2nd year = *(8400 + 420) = 38820Compound interest = Amount - Principal = *(8820 - 8000) = 820EXERCISE 10.1Use Cordova Smart Class Software on the smart board in class to do Exercise1. What will be the compound interest on 7600 at the rate of 5% per annum for 2 years?Jayanti borrowed a sum of 16000 to purchase a washing machine at the rate of 5% |
|
Answer» this is the MATCH EXPIRES ALTERNATIVELY |
|