Saved Bookmarks
| 1. |
After giving a discount of 20%, a saree is sold for Rs. 1120. Find the marked price of the saree. |
|
Answer» Let the Marked Price = Rs. X Discount = 20% Selling Price = Rs 1120 So 20 % of Marked price subtracted from Marked price = Selling Price => X - 20% of X = 1120 => X - 20 / 100 * X = 1120 => X - X / 5 = 1120 Taking LCM on the Left SIDE we get, => 5X - X / 5 = 1120 => 4X / 5 = 1120 => 4X = 1120 * 5 => 4X = 5600 => X = 5600 / 4 = 1400 Hence the marked or the ORIGINAL cost price of the OBJECT is Rs. 1400. |
|