1.

After deducting 10% from a certain sum & then 20%from the remainder there are rs 3600 left the original sum

Answer»

Successive percentage change = A + B + A.B/100


-10 - 20 + (-10) (-20) / 100 = -30 + 2 = 28% total deduction


Let the original SUM be x then, 72 % of x = 3600


x = (3600 * 100) / 72

= 5000



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions