1.

Aconcave mirror has a focal length of 20 cm. If an object is placed at a distance of 30 cm from the of the mirror then the image distance and transverse magnification are respectively​

Answer»

Explanation:CONCAVE mirror have positive focal lenght so f=20 and u=-30 apply formula 1/u+1/V=1/f SOLE for v for magnification apply formula=-v/u



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions