1.

Aamir saves 32% of his monthly salary. if he spends rs. 27200, then find his savings?

Answer» LET salary=X
(100-32)% of x=27200
68% of x =27200
x=27200*100/68=40000


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions